Aborcja

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Usunięcie, przerwanie ciąży, która nie zakończy się urodzeniem.

Istnieją dwie metody aborcji: farmakologiczna i chirurgiczna.
Aborcja farmakologiczna polega na podaniu dziewczynie specjalnych środków chemicznych, które powodują poronienie i może być wykonana tylko do dziewiątego tygodnia ciąży. Jeśli ciąża jest dalej posunięta można wykonać aborcję metodą chirurgiczną, która polega na usunięciu zawartości macicy – embrionu czy płodu, łożyska i wyściółki macicy.

Prawidłowo wykonana aborcja nie wpływa w żaden sposób na szanse późniejszego zajścia w ciążę.

Aborcja w Polsce
Aborcja w Polsce jest dopuszczalna jedynie w kilku przypadkach:
– Ciąża stanowi zagrożenie życia lub zdrowia dziewczyny.
Brak ograniczeń czasowych dla przerwania ciąży
Zabieg powinien być wykonany w szpitalu
Możliwość wykonania zabiegu musi orzec inny lekarz niż ten, który będzie dokonywał zabiegu

– Badania prenatalne czy inne przesłanki medyczne wskazują, iż istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby, która zagrażałaby jego życiu
Ciążę można przerwać do momentu, gdy płód nie jest jeszcze zdolny do życia poza organizmem matki
Zabieg powinien być wykonany w szpitalu
Możliwość wykonania zabiegu musi orzec inny lekarz niż ten, który będzie dokonywał zabiegu

– Ciąża jest wynikiem przestępstwa
Ciążę można przerwać do 12 tygodnia
Zabieg może zostać wykonany w gabinecie prywatnym
Możliwość wykonania zabiegu musi orzec prokurator

Odmowa lekarza
Lekarz może odmówić wykonania zabiegu jeśli ten jest niezgodny z jego sumieniem, to tzw. „klauzula sumienia”; ma jednak wówczas obowiązek udzielić odmowy na piśmie i skierować pacjentkę do innego lekarza, który zabieg wykona.

Kontrowersje
Temat aborcji wywołuje bardzo wiele kontrowersji. Środowiska konserwatywne domagają się zaostrzenia ustawy aborcyjnej powołując się na nauki Kościoła katolickiego według których poczęcie następuje wraz z zapłodnieniem, a zygota jest istotą ludzką.
Inne, np. środowiska feministyczne czy lewicowe stan prawny określający dopuszczalność aborcji w Polsce uważają za niewystarczający i domagają się jego rozszerzenia by każda dziewczyna miała prawo sama decydować o swoim życiu i o tym, czy chce mieć dziecko czy nie.

Rzeczywistość
Według statystyk w Polsce istnieje ogromne podziemie aborcyjne, gdzie dziewczyny nielegalnie, prywatnie wykonują zabiegi aborcji. Bardzo wiele Polek wyjeżdża też za granicę do krajów gdzie usunięcie ciąży z powodów osobistych jest dopuszczalne, np. do Wielkiej Brytanii – to tzw. „turystyka aborcyjna”.

Konsekwencje prawne
Dziewczyna, która poddaje się nielegalnemu zabiegowi usunięcia ciąży nie ponosi odpowiedzialności prawnej. Paragrafy są na lekarza i osoby, które mogą być w tej sytuacji pomocne – podlegają każe pozbawienia wolności do 3 lat, a jeśli płód osiągnął zdolność do samodzielnego życia poza organizmem dziewczyny wówczas kara może wynieść od 6 miesięcy do lat 8.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*