Bezpieczne opalanie dla różnych rodzajów skóry

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Przed nami upragnione i długo oczekiwany sezon, jak zwykle za krótkich, urlopów. Słoneczne i upalne dni zwykliśmy spędzać poza domem, na basenie, plaży, nad jeziorem, w górach, gdzie poza wypoczynkiem narażeni jesteśmy na szkodzące nam działanie promieni słonecznych. I choć ich destrukcyjne poczynania nie są widoczne od razu, warto mieć świadomość ich cichego trybu pracy oraz tego, że możemy się przed nimi ochronić sięgając po kremy z filtrami ochronnymi.

Choć większość z nas cieszy się, kiedy zaplanowany urlop okazuje się słoneczny, musimy pamiętać, że promienie słoneczne mogą nam zaszkodzić i przyczynić się do fotostarzenia a nawet do zmian nowotworowych. Przed tak czarnym scenariuszem możemy się jednak ochronić.

Promienie UVA i UVB docierające do skóry, niszczą ją.
Płycej, bo na powierzchni naskórka, działają promienie UVB. Niszczą one DNA komórek. Głębiej, bo do skóry właściwej, docierają z kolei promienie UVA, które uszkadzają fibroblasty, niszcząc wytwarzane przez nie włókna kolagenu i elastyny.
Destrukcyjne działanie promieni słonecznych nie jest widoczne od razu, jednak, co warte podkreślenia, promienie UVA i UVB działają przez 12 miesięcy w roku. 
Promienie UVA niszczą skórę przez cały rok, przenikając zarówno przez szyby, ubrania czy chmury. Promienie UVB wykazują natomiast największą aktywność w okresie wiosenno-letnim, w godzinach południowych.
Aby ochronić się przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych należy stosować kremy ochronne, zarówno te do twarzy, jak i ciała.
Wybierając kosmetyk należy kierować się fototypem skóry. Ogólna zasada mówi o tym, że osoby o jasnej cerze, włosach, oczach powinny wybierać kremy z najwyższymi filtrami. Szczególną opieką należy otoczyć wszelkie znamiona, aplikując na nie blokery, kremy z wysokim filtrem (50 SPF), które zatrzymują ponad 90% promieni UVA i UVB docierających do skóry.

Fototyp skóry – rodzaje
Fototypy skóry przypisane są do ras. Rasa biała reprezentuje największą ilość fototypów, od I do IV, rasa żółta- fototyp V, zaś czarna – fototyp VI. Wpływ na fototyp ma ilość znajdujących się w skórze barwników ochronnych.

Fototyp I – fototyp celtycki
cera – jasna, z liczną ilością piegów na ciele, także twarzy,
włosy – jasny blond, blond, rude,
oczy – jasnoniebieskie, jasnozielone.
Uwagi: nawet niewielka dawka słońca wywołuje często poparzenia, dlatego osoby o fototypie celtyckim powinny stronić od opalania się a przebywając w cieniu dbać o zabezpieczenie skóry. 
Krem ochronny dla tego fototypu nie powinien być mniejszy niż 20 SPF.

Fototyp II – fototyp północnoeuropejski
cera – jasna, z tendencją do pojawiania się piegów,
włosy – jasny lub ciemny blond, ciemny rudy,
oczy – niebieskie, szare, zielone.
Uwagi: promienie słoneczne mogą wywołać poparzenia, często pojawiają się zaczerwienienia skóry. Opalając się krótko lecz często osoby z fototypem północnoeuropejskim mogą uzyskać brązową opaleniznę. Warto dlatego wybierać miejsca, gdzie można się schować w cieniu, do którego, co warto pamiętać, promienie słoneczne również docierają. 
Wybrać należy kremy z filtrami ochronnymi od 15 (zwłaszcza w pierwszych dniach) do 10 (w kolejnych).

Fototyp III – fototyp środkowoeuropejski
cera – śniada, oliwkowa, mogą pojawić się piegi,
włosy – ciemny blond lub brązowe,
oczy – brązowe, szare, piwne, niebieskie.
Uwagi: osoby reprezentujące fototyp środkowoeuropejski szybko się opalają na kolor brązowy. Jeśli skóra jest odpowiednio zabezpieczona preparatami z filtrem ochronnym, ryzyko poparzenia jest znikome. Zalecana wysokość filtra: 10-15 w pierwszych dniach, 5 w kolejnych.

Fototyp IV – fototyp południowoeuropejski
cera – śniada, mogą pojawić się pieprzyki,
włosy – bardzo ciemny blond, brązowe, czarne,
oczy – ciemnobrązowe, czarne.
Uwagi: nawet mała dawka promieni słonecznych sprawia, że osoby z fototypem południowoeuropejskim szybko opalają się na brązowo. Odpowiedni filtr na pierwsze dni urlopu – 5-10, w kolejnych dniach wystarczający jest faktor 5 lub nawet 2.

Sam krem z odpowiednio wysokim filtrem nie wystarczy. Wiedzieć należy, że aby zabezpieczyć skórę właściwie, każdorazowo, na całą powierzchnię ciała należy nałożyć około 30 ml preparatu, przy czym czynność tę należy powtarzać co 3-4 godziny. 
Słońce wysusza skórę zwiększając ryzyko pojawienia się tak zwanego stresu oksydacyjnego, który pobudza do działania wolne rodniki. 
Po opalaniu i kąpieli warto też sięgnąć po kosmetyki naprawiające szkody i mikrouszkodzenia, łagodzące podrażnienia, nawilżające skórę.

Pamiętajmy zatem, by do walizki spakować nie tylko strój kąpielowy, ale również kosemtyki do i po opalaniu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*