Mammografia

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Mammografia

Badanie cyfrowym aparatem mammograficznym w przychodni Top Medical w Lublinie. Fot. arch. TM

Mammografia to badanie rentgenowskie piersi, które pozwala uwidocznić struktury sutka i wykryć ich ewentualne zmiany. Jest jedną z najlepszych metod wczesnego wykrywania nowotworów piersi. Umożliwia rozpoznawanie guzków o średnicy mniejszej niż 5 mm i zmian tzw. bezobjawowych. Dla porównania, samobadanie daje szansę na wykrycie guzów o średnicy powyżej 1 cm.

Wykonywanie mammografii zaleca się wszystkim kobietom od 40 roku życia raz na dwa lata. Wskazane jest ono także dla kobiet młodszych poniżej 40 roku,  jeśli w ich najbliższej rodzinie (mama, siostra) wystąpiły przypadki zachorowania na raka sutka. Decyzja o mammografii powinna być jednak poprzedzona konsultacją u lekarza specjalisty.

Wskazaniem do wykonania mammografii są także:

  • podejrzenie zmiany w sutku: guz, wciągnięcie brodawki lub skóry, wyciek z brodawki, zwłaszcza krwisty, asymetria piersi
  • planowane rozpoczęcie terapii hormonalnej
  • stan po amputacji sutka jako badanie kontrolne
  • stan po radio- i/lub chemioterapii do oceny stopnia regresji guza sutka

Podczas badania mammograficznego każda pierś obrazowana jest oddzielnie w dwóch projekcjach. Jest ona układana na specjalnym stoliku i stopniowo uciskana, by lepiej uwidocznić całą tkankę gruczołu piersiowego oraz utrzymać piersi nieruchomo. Badanie trwa kilka minut. Jest bezbolesne, choć możliwe jest po badaniu odczuwanie przejściowego dyskomfortu.

Rak piersi widoczny w badaniu mammograficznym. Fot. mojepiersi.com.pl

Do niedawna obraz piersi uzyskiwany podczas badania mammograficznego utrwalany był tylko na filmach rentgenowskich, które były wywoływane na specjalnych wywoływarkach. Wpływ na jakość otrzymanej mammografii miały więc stosowane filmy i odczynniki chemiczne oraz jakość negatoskopów używanych do oglądania tych zdjęć przez lekarzy. Ta technologia wciąż jest stosowana w wielu poradniach mammograficznych. Jednak w ostatnich latach dzięki wprowadzeniu technologii cyfrowych w radiologii powstały urządzenia cyfrowe eliminujące negatywny wpływ procesu wywoływania i odczytu zdjęć tradycyjnych.

Cyfrowy mammograf pozwala otrzymać zdjęcie rentgenowskie piersi z wykorzystaniem mniejszej dawki promieniowania, co jest bezpieczniejsze dla pacjentek. Uzyskane zaś w badaniu obrazy piersi emitowane są na specjalistycznych monitorach medycznych wysokiej rozdzielczości. Taki obraz lekarz może dowolnie opracować: powiększać fragmenty zdjęcia oraz tak regulować np. kontrastem, jasnością i powiększeniem, aby móc dostrzec najmniejsze zmiany w piersi, a potem  właściwie je ocenić.
Cyfrowy mammograf umożliwia również możliwość konsultacji obrazu piersi drogą elektroniczną oraz długotrwałą archiwizację danych bez utraty ich jakości. 

Mammografia konwencjonalna i mammografia cyfrowa pozwalają na uzyskanie 4 zdjęć zawierających sumę wszystkich cieni rentgenowskich zapisanych na płaskiej kliszy (mammografia konwencjonalna)  lub na ekranie płaskiego monitora diagnostycznego (mammografia cyfrowa). Mammografie tego typu mają szereg ograniczeń dotyczących dokładnego określenia zmian w piersiach: ich liczby, struktury, – i co jest szalenie istotne –  relacji do otaczających,  zdrowych tkanek. Z tego powodu skuteczność klasycznej mammografii w wykrywaniu raka piersi oceniana jest na około 80-90 proc. co oznacza, że nie rozpoznaje ona do  20 proc. nowotworów piersi. Odsetek niewykrytych zmian wzrasta do 50 proc. u kobiet ze zbitą, gruczołową (jędrną) oraz mastopatyczną budową piersi. Większa czułość diagnostyczna cechuje najnowszą technologię badania mammograficznego – mammografię 3D z tomosyntezą.

W badaniu tym pierś prześwietlana jest pod różnymi kątami, warstwa po warstwie, co milimetr. Pozwala to na uzyskanie w trakcie jednego badania nie 4 jak dotychczas, lecz nawet do 400 zdjęć. Przy czym, dawka promieniowania rentgenowskiego jaką otrzymuje pacjentka jest  porównywalna z dawką wykorzystywaną w mammografii konwencjonalnej. Otrzymane w mammografii 3D z tomosyntezą obrazy przetwarza się cyfrowo otrzymując trójwymiarowy, niezwykle precyzyjny wgląd w wewnętrzne struktury piersi kobiety. Jest to pomocne w dokładnym planowaniu miejsca zabiegu, a także zlokalizowaniu drobnych zmian, które mogłyby zostać pominięte w trakcie operacji.

Mammografia 3D z tomosyntezą  jako metoda badania piersi jest  polecana szczególnie kobietom, u których tradycyjne badanie mammograficzne czy też badanie ultrasonograficzne piersi pozostawiają wątpliwości diagnostyczne. Rekomendowana jest także do badania kobiet:
 

Obraz piersi w badaniu mammografii 3D
            z tomosyntezą

  • powyżej 35 roku życia
  • obciążonych genetycznie ryzykiem zachorowania na raka piersi
  • stosujących hormonalne środki antykoncepcyjne
  • stosujących terapię hormonalną w okresie menopauzalnym

Przeczytaj także: Dlaczego cyfrowa mammografia jest lepsza?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*