Marskość wątroby – objawy, dieta oraz przyczyny

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Marskość wątroby jest wynikiem włóknienia miąższu wątroby. Dochodzi wtedy do zniszczenia struktury tego narządu i upośledzonych zostaje wiele funkcji wątroby. Uszkodzenia powstałe w wyniku marskości wątroby są nieodwracalne i na dzień dzisiejszy nie ma skutecznej terapii, która mogłaby naprawić strukturę narządu. Z marskością wątroby można jednak żyć. Najważniejsze jest podjęcie odpowiedniego leczenia, które może zatrzymać albo przynajmniej znacznie spowolnić postępujące włóknienie. Wpis ten jest dość długi, a więc podzieliłem go na następujące podpunkty:

marskość wątroby przyczyny,

marskość wątroby objawy,

marskość wątroby leczenie,

marskość wątroby dieta.

Marskość wątroby przyczyny

Bardzo ważna jest świadomość jakie przyczyny mogą prowadzić do marskości wątroby. Jedną z częstszych przyczyn jest alkohol. W krajach takich jak Włochy, czy Francja gdzie spożycie alkoholu na jednego mieszkańca jest jedne z wyższych w Europie również duża jest zapadalność na marskość wątroby. Ta sytuacja dobrze obrazuje szkodliwe działanie alkoholu na wątrobę.

Kolejną również częstą przyczyną są wirusy. Przede wszystkim wirusowe zapalenie wątroby tupu B i wirusowe zapalenie wątroby typu C. Są to bardzo groźne choroby wywołane wirusami na które nie ma obecnie lekarstwa. Zastosowanie odpowiedniego leczenia pozwala jednak znacznie zwolnić, a nawet zatrzymać postępujące zmiany chorobowe.

Przeciw WZW typu B można się zaszczepić, jeśli chodzi o WZW typu C nie istnieje obecnie skuteczna szczepionka.

Następnym powodem mogą być różnego rodzaju toksyny pochodzące ze środowiska. Na przykład pracownicy w niektórych zakładach przemysłowych, którzy są narażeni na kontakt z toksycznymi substancjami (np. na kontakt z toksycznymi oparami) mogą być bardziej narażeni na marskość wątroby.

Podsumowując najczęstsze przyczyny marskości wątroby mogą być następujące:

alkohol,

wirusy,

toksyny pochodzące ze środowiska,

marskość wątroby może być również następstwem niektórych chorób metabolicznych oraz przewlekłej niewydolności krążenia.

Poniżej w ramach ciekawostki można zobaczyć jak wygląda marska wątroba (obrazek pochodzi z witryny http://pl.wikipedia.org).

Marskość wątroby objawy

Objawy marskości wątroby często bywają niejasne i niejednoznaczne, jak zresztą jest to w przypadku innych schorzeń wątroby. Mogą jednak pojawić się jakieś objawy i trzeba je wtedy jak najszybciej zaobserwować i skonsultować się z lekarzem. Dlatego warto wiedzieć jakie marskość wątroby objawy może wysyłać. Lekarz zleci stosowne badania, które pozwolą określić w jakim stanie jest wątroba i co było ewentualną przyczyną objawów. Na temat ogólnych objawów chorób wątroby można więcej dowiedzieć się w jedynym z poprzednich wpisów, gdyż część objawów jest charakterystyczna dla wątroby jako narządu i przy różnych schorzeniach objawy mogą być podobne. Mowa tutaj o wpisie: marskość wątroby objawy.

Marskość wątroby leczenie

Leczenie marskości wątroby polega przede wszystkim na odpowiednim dostosowaniu diety oraz stylu życia. Głównym celem jest zatrzymanie, bądź maksymalne spowolnienie postępowania włóknienia. Bardzo ważne jest całkowite zrezygnowanie z alkoholu. Jest to podstawowy punkt bez którego leczenie może nie przynieść żadnych rezultatów, a zmiany chorobowe będą postępować szybciej.

Marskość wątroby leczenie  – leczenie jest to jednak bardzo skomplikowana kwestia. Proszę pamiętać, że osoby cierpiące na marskość wątroby dopiero po konsultacji z lekarzem mogą podejmować jakiekolwiek kroki w zakresie leczenia.

Marskość wątroby dieta

Dieta w leczeniu marskości wątroby to również skomplikowana i bardzo istotna kwestia. Należy przede wszystkim pamiętać, że dieta musi być dobierana indywidualnie przez specjalistę. Ogólne zalecenia dostępne w między innymi na tej stronie mogą jedynie sugerować pacjentowi jak może wyglądać jego dieta, którą jak już mówiłem należy skonsultować z lekarzem.

Można tutaj zapoznać się z następującymi opracowaniami: dieta wątrobowa, która to jest dietą lekkostrawną i ma na celu mniejsze obciążenie wątroby niż przeciętne odżywianie. Dociekliwe osoby mogą również zapoznać się z tym opracowaniem: marskość wątroby dieta.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*