Młoda ciąża

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Wszystkie młode ciąże, ciąże „niepełnoletnie” mogą być groźne na wielu płaszczyznach: zdrowie, rodzina, szkoła, przyjaciele, podwórko. Wraz z obowiązkami nad dzieckiem pogodzić będziesz musiała kolejne klasy, własną bezsilność i często wytykanie palcami.

Jestem w ciąży? Ja?
Kiedy dziewczyna dowiaduje się, że jest w ciąży często jest też zupełnie zszokowana i przestraszona. Nie marnuj czasu i nie włączaj opcji „koniec świata”. Przeanalizuj wszystkie wyjścia tego zajścia. Decyzja odnośnie tego jak postąpić musisz podjąć sama, ale nie powinnaś podejmować jej w samotności. Możesz zwrócić się do chłopaka/męża, przyjaciół, rodziny, znajomych. Jeśli nie możesz liczyć na ich wsparcie skontaktuj się z innymi osobami, które mogą Ci pomóc – pracownikami telefonów zaufania, psychologami, pedagogami. Potrzebujesz teraz pomocy, troski i zrozumienia.
Czytaj dalej Na pomoc! Miejsca i numery

Przyjaciele
Rozmowy z przyjaciółmi mogą być bardzo przydatne i pomocne, jednak znajomi mogą nie mieć wystarczającej wiedzy by udzielić Ci szczegółowej rady. Warto skontaktować się ze specjalistami, którzy pomogą Ci przejść przez ten okres.

Lekarze
Ciąża potrzebuje opieki lekarskiej, a młode mamy mogą mieć szereg komplikacji. Poród może nastąpić przedwcześnie. Ciąża niedorosła jest często o wiele bardziej niebezpieczna niż dorosła ponieważ o wiele częściej mogą wystąpić różne komplikacje: nadciśnienie tętnicze, niedokrwistość, nieprawidłowe położenie płodu, nieprawidłowe usadowienie łożyska, zakażenie dróg moczowych, opóźnienie rozwoju wewnątrzmacicznego płodu – hipotrofia. Przez cały czas ciąży musisz być pod stałym nadzorem lekarskim. Pierwsze tygodnie ciąży są najważniejsze i jeśli wówczas korzystać będziesz z opcji „jeszcze nie widać” może to doprowadzić do bardzo złych konsekwencji zarówno dla Ciebie jak i Twojego dziecka. Często też młode dziewczyny, które dowiadują się, że są w ciąży potrzebują pomocy psychologa.

Rodzice
Musisz porozmawiać także z rodzicami. Kiedy dziecko rodzi dziecko wówczas bardzo często jego wychowanie zostaje w ogromnym stopniu po stronie rodziców. Także finansowo. Często młodzi ludzie w tej krytycznej sytuacji bardzo krytycznie oceniają rodziców wyobrażając sobie, że prawda = dramat. Jeśli tak jest warto na początku porozmawiaj z kimś zaufanym – wychowawczyni, pedagog szkolny, trener czy nawet pracownik telefonu zaufania, który pomoże przygotować się do tej rozmowy. Nie możesz ciągle „na później” odkładać tej rozmowy, stan ciągłego niepokoju i obawy może odbić się negatywnie na zdrowiu Twoim i dziecka. Inna rzecz, że ciążę dosyć trudno ukryć, a jeśli rodzice zamiast od Ciebie domyślą się po Twoim wyglądzie, że jesteś w ciąży to kłopoty będą jeszcze większe.

Chłopak/mąż
Ciąża nie zostaje tylko w Twoim brzuchu i na Twojej głowie, powinna być też na głowie chłopaka – on też w pewnym stopniu jest brzemienny i nie może być bezimienny. Dla chłopaka to także jest bardzo trudna sytuacja – musi stanąć przed swoimi rodzicami, za Tobą i przed Twoimi rodzicami. To może być ogromny sprawdzian nie tylko dojrzałości związku, ale także dojrzałości chłopaka.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*