Objawy hemoroidów

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Nieprzyjemny i wstydliwy problemy, jakim są hemoroidy, ma bardzo charakterystyczne objawy, które łatwo rozpoznać. Nie trzeba w tym celu nawet udawać się do lekarza – leczenie też w większości przypadków tego nie wymaga. Warto więc wiedzieć czym się ta choroba charakteryzuje, nawet jeśli nie mamy obecnie żadnych problemów z żylakami zlokalizowanymi w końcowym odcinku układu wydalniczego, szczególnie, jeśli prowadzimy siedzący tryb życia. W takim przypadku, prędzej czy później, hemoroidy mogą nas zaatakować.

Objawy hemoroidów wewnętrznych

Hemoroidy wewnętrzne to żylaki odbytu zlokalizowane wewnątrz odbytnicy, około trzech centymetrów od ujścia układu pokarmowego. Mają one bardzo charakterystyczne objawy i ciężko je pomylić z czymś innym, jednak mimo to potrafią rozwijać się niewykryte przez długi czas. Prawie zawsze pierwszym co zauważamy, a mówi nam, że możemy mieć problem z żylakami, jest pojawienie się krwi w kale. Może jej jednak być zbyt mało, aby dostrzec ją przez przypadek, jednak spodziewać się można krwawych śladów na papierze toaletowym. O hemoroidach świadczy jasnoczerwona krew, jeśli jest ona ciemna, to najprawdopodobniej problem leży gdzie indziej, w jednym z organów zlokalizowanych wyżej, jak jelito lub wątroba. Tym bardziej nie wolno takiej sytuacji lekceważyć, bo zapewne jest ona zdecydowanie groźniejsza. Krew świadcząca o hemoroidach pochodzi z guzków krwawniczych, w których powstają żylaki mogące pękać. Guzki te są normalnymi narządami zlokalizowanymi w okolicach odbytnicy, jednak jeśli rozwiną się w nich żylaki, zmieniają się one w niepożądane hemoroidy. Krew świadcząca o hemoroidach nie jest, całe szczęście, objawem świadczącym o zaawansowanym stadium choroby, przeciwnie, nie powinna ona wzbudzać paniki, bo w dalszym ciągu możemy hemoroidy wewnętrzne leczyć samodzielnie, za pomocą środków farmaceutycznych i ziołowych. Innymi objawami sugerującymi, że możemy cierpieć na hemoroidy wewnętrzne są: świąd, pieczenie, ból przy oddawaniu kału. Wszystkim im można łatwo zaradzić stosując odpowiednie maści, czopki lub nasiadówki w naparach ziołowych.

Objawy hemoroidów zewnętrznych

Hemoroidy zewnętrzne są zdecydowanie łatwiejsze do zdiagnozowania, od wewnętrznych, ale niestety wiąże się to z tym, że są też o wiele trudniejsze do wyleczenia. Jakie towarzyszą im objawy? Przede wszystkim, są one zlokalizowane u samego ujścia odbytu i zeń wystają (cały czas lub czasami wracając do wewnątrz). Często hemoroidy zewnętrzne pojawiają się jako jeden z etapów rozwoju choroby, wykształcając się z hemoroidów wewnętrznych. Poza tym, o zaawansowaniu choroby świadczą objawy takie, jak ostry ból uniemożliwiający komfortowe oddawanie kału oraz nawet siedzenie, pieczenie i obrzęk odbytu. Jeśli zaobserwujemy u siebie objawy sugerujące, że możemy cierpieć na hemoroidy zewnętrzne, to nie obejdzie się bez kontaktu z lekarzem proktologiem, gdyż wyleczenie ich domowymi środkami jest praktycznie niewykonalne. W bardzo wielu przypadkach konieczne jest zastosowanie jednego z kilku typów zabiegów. Jeśli więc lekarz stwierdzi hemoroidy trzeciego lub czwartego stopnia, to czeka nas jeden z następujących typów zabiegów:

  • Tradycyjna operacja, która polega na zwyczajnym wycięciu hemoroidów skalpelem
  • Operacja sposobem Longo – polega to na wciągnięciu śluzówki z powrotem na swoje miejsce, do odbytu oraz częściowym zablokowaniu dopływu krwi do żylaków w guzkach. To dobra, skuteczna i mało inwazyjna metoda, którą wykonuje się  za pomocą specjalnego, jednorazowego urządzenia, które kończy pracę wykonując szew; wszystko za jednym zamachem.
  • Metoda DGHAL – polega ona na całkowitym odcięciu dopływu krwi do hemoroidów, poprzez podwiązanie tętnic, które się z nimi łączą. Taki zabieg skutkuje obumarciem i zaniknięciem chorej tkanki, a w efekcie, wyleczeniem z choroby hemoroidowej. Tętnice w tej metodzie zamyka się w taki sam sposób, jak przy leczeniu żylaków, a więc jest to metoda wyjątkowo powszechna i sprawdzona.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*