Prezerwatywy, gumki, kondomy

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Prezerwatywy męskie (bo ten właśnie rodzaj najczęściej kryje się pod określeniem kondomu) to najbardziej znany i najczęściej używany rodzaj antykoncepcji. Skąd tak wysoka popularność tej metody? Jakie wady i zalety posiadają prezerwatywy?

Prezerwatywy stanowią mechaniczną formę zapobiegania zapłodnieniu. Są wykonane z materiałów, zapewniających nieprzepuszczalność dla plemników, elastyczność i ochronę przed niektórymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Określając skuteczność prezerwatyw, jako metody antykoncepcji, najpierw dowiedzieć się czym jest współczynnik Pearla.

Jego wartość informuje ile kobiet na 100, zaszło w ciążę, pomimo prawidłowego stosowania danej formy antykoncepcji. Dla prezerwatyw wartość współczynnika Pearla mieści się w szerokiej granicy 2-15. Oznacza to, że prawidłowo zastosowany kondom przyczynił się do zajścia w ciążę w przypadku dwóch kobiet. Natomiast wyższa wartość może sugerować pewne nieprawidłowości w posługiwaniu się prezerwatywą.

Rozpatrując zalety prezerwatyw, można je bardziej docenić:

 • Powszechny dostęp
 • Tani zakup
 • Łatwość zastosowania
 • Wysoka skuteczność
 • Zabezpieczenie przed chorobami wenerycznymi
 • Brak działań niepożądanych
 • Brak przeciwwskazań do stosowania
 • Różnorodność w wyglądzie, smaku i zapachu

Powszechny dostęp, to rzeczywiście ogromna zaleta prezerwatyw. Można je kupić w aptece, sklepie spożywczym, na stacji benzynowej, klubie czyli w każdej chwili gdy nastania taka potrzeba (również w razie przypadkowych kontaktów seksualnych – zawsze należy pamiętać o zabezpieczeniu!). Cena w porównaniu z pozostałymi metodami antykoncepcji jest niższa, aczkolwiek nie zawsze – jeśli ilość stosunków jest wysoka, to wówczas zakup jednego opakowania tabletek antykoncepcyjnych może okazać się korzystniejszy. Z łatwością zastosowania, to już kwestia bardziej wprawy, ale mimo wszystko, nie jest to wielce skomplikowany zabieg, a przy tym wysoce skuteczny.

Istotna jest również świadomość braku przeciwwskazań (poza uczuleniem na lateks, ale wówczas można odnaleźć prezerwatywy nie lateksowe). Prezerwatywy może stosować każdy, bez względu na wiek, zaburzenia hormonalne, czy współistniejące choroby niezakaźne organizmu. Różnorodność obejmuje nie tylko grubość, kolor, zapach czy smak prezerwatyw, ale również ich wygląd. Mogą bowiem posiadać dodatkowe wypustki, prążkowania, a wszystko po to, aby sprawić większą przyjemność partnerce. Dostępne są również prezerwatywy ze środkiem znieczulającym (Durex Performa), który ma za zadanie opóźnić wytrysk. Prezerwatywy mogą być również nasączone środkami chłodzącymi lub rozgrzewającymi, które mogą zwiększać doznania zarówno u pań jak i u panów. Nie zawsze jednak wpływają pozytywnie, więc po prostu trzeba ich spróbować.

Jak widać jest wiele zalet, przemawiających za stosowaniem prezerwatyw, ale nie można nie wspomnieć o ich wadach:

 • Dyskomfort
 • Alergie
 • Przerwanie dynamiki stosunku

Czołową wadą prezerwatyw jest dyskomfort odczuwany przede wszystkim przez mężczyzn, aczkolwiek kobiety też mogą go odczuwać. Powodem tego odczucia jest fakt zakładania prezerwatywy, który następuje w momencie największego pobudzenia. Dla niektórych stanowi to barierę trudną do przekroczenia. Poza tym sam fakt, nie do końca maksymalnego zbliżenia, jest mniej przyjemny. A o przyjemność przecież chodzi.

Jeżeli nie jesteśmy przekonani, czy prezerwatywy nam odpowiadają i bardziej zauważamy ich wady, niż doceniamy zalety, powinniśmy zastanowić się nad inną metodą antykoncepcji. Jeśli natomiast stosowanie prezerwatyw nie stanowi większego problemu, to jak najbardziej można pozostać przy tej formie antykoncepcji.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*