Wolne rodniki a starzenie się skóry

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Starzenie się skóry to naturalny proces, w którym dochodzi do zmniejszenia biologicznej aktywności komórek organizmu, przy jednoczesnym obniżeniu szybkości zachodzenia procesów regenerujących. Wyróżnić można dwa rodzaje procesów starzenia się skóry: fizjologiczny, powiązany z genotypem oraz środowiskowy, związany z fenotypem. Do objawów starzenia się skóry zaliczyć można narastającą suchość, spowodowaną utratą elastyczności, pojawienie się zmarszczek mimicznych, szorstkość i cienkość naskórka, pojawienie się brązowych plam wywołanych niejednostajnym wydzielaniem melaniny, a także wiotczenie skóry będące przyczyną dezorganizacji włókiem kolagenowych i elastynowych. Skóra złuszcza się, przybiera żółtawą barwę, pojawiają się fałdy i odkształcenia.

Teoria wolnych rodników

Wolne rodniki to atomy bądź cząsteczki, które nie posiadają sparowanych elektronów [1]. Procesy oddechowe u organizmów żywych powodują powstanie wolnych rodników tlenowych z białek, lipidów, kwasów nukleinowych i cukrowców, które obecne są w komórkach. Wolne rodniki w ludzkim organizmie przyczyniają się do degradacji DNA i starzenia się skóry. Wraz z wiekiem sprawność oddechowa ulega zmniejszeniu, a co za tym idzie wzmaga się produkcja anionorodników ponadtlenkowych •O2-, które sprzyjają powstaniu rodników hydroksylowych oraz zapoczątkowują łańcuch reakcji wolnorodnikowych [2]. Wolne rodniki prowadzą do redukcji lipidów, które chronią skórę przed szkodliwymi oddziaływaniami czynników zewnętrznych. Ponadto atakują one proteiny znajdujące się w błonie komórkowej i prowadzą do zahamowania prawidłowej aktywności komórek, degradują enzymy, uszkadzają włókna kolagenowe i elastynowe w skórze, skutkując niszczeniem wiązania peptydowego. By zapobiec procesom starzenia się skóry należy dbać o jej dobrą kondycję, nawilżać i wzbogacać pielęgnację o aktywne biologicznie składniki, które docierają do głębszych warstw skóry, regenerując, nawilżając i odżywiając.

Teoria genowa starzenia się skóry

Dotychczas naukowcy nie odkryli genu, za którego sprawą dochodziłoby do procesu starzenia się skóry, aczkolwiek zauważyli, że z biegiem czasu komórki skóry tracą „pamięć komórkową”, a zatem ich funkcjonowanie ulega swoistemu upośledzeniu, gdyż komórki nie wykonują już swoich zadań należycie, w pewien sposób „tracą pamięć”i „zapominają”, jakie funkcje mają wypełnić. Domeną starzejącej się skóry są procesy zanikowe, związane ściśle z proliferyzacją, a więc z procesami wzrostu i regeneracji. Zwiększeniu ulega aktywność genów supresorowych, które hamują rozwój i wzrost komórek skóry. Główną osią teorii genowej jest zatem założenie, że w jądrzastych komórkach znajdują się geny, które konweniują szybkość procesu starzenia oraz jego charakter. Ponadto teoria ta odnosi się do supozycji, że każdy człowiek ma swój własny zegar biologiczny, bijący stale i posiadający określoną liczbę obrotów, stąd teoria genowa łączy się z tak zwaną teorią zaprogramowanej śmierci [3].

Starzenie a hormony

Proces starzenia się skóry jest obserwowalny szczególnie w okresie menopauzy, ponieważ skóra stanowi efektorowy narząd dla hormonów płciowych. Estrogeny znajdują się w keratynocytach, fibroblastach, gruczołach łojowych, gruczołach potowych, mieszkach włosowych oraz naczyniach skóry, dlatego też proces starzenia widoczny jest przede wszystkim w obrębie twarzy. Wraz ze zmniejszeniem wydzielania estrogenów, skóra wiotczeje, obniża się jej gęstość, włókna kolagenowe i elastynowe zanikają, zaś wynikiem tego są pojawiające się zmarszczki. Terapia hormonalna zasadza się na przyjmowaniu preparatów, w których składzie znajduje się estrogen oraz progestagen (pochodny progesteronu i testosteronu). Można stosować ją stale, bądź okresowo. W badaniach przeprowadzonych na grupie 4 tysięcy kobiet powyżej 40 roku życia zaobserwowano, że stała substytucja przyczyniła się do pogrubienia skóry i podwyższenia poziomu kolagenu, a także zredukowania zmarszczek w stosunku do grupy odniesienia [4].

 

[1] Radical (free radical) (ang.) [w:] A.D. McNaught, A. Wilkinson: IUPAC. Compendium of Chemical Terminology („Gold Book”). Wyd. 2. Oksford: Blackwell Scientific Publications, 1997. Wersja internetowa: M. Nic, J. Jirat, B. Kosata: Radical (free radical) (ang.), aktualizowana przez A. Jenkins. doi:10.1351/goldbook.R05066

[2] Powstawanie rodników organicznych. W: Grzegorz Bartosz: Druga twarz tlenu. Wyd. 2. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008, seria: Środowisko. ISBN 978-83-01-13847-9.

[3] „Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry”, B. Zegarska, M. Woźniak

[4] „Wpływ hormonów na hamowanie procesu starzenia się skóry”, Ewa Trznadel-Budźko, Helena Rotsztejn, Przegląd Menopauzalny 2007; 6: 381–383

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*