Zadbaj o wzrok

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Zadbaj o wzrok Tag: dbanie o wzrok    higiena oczu    leczenie wzroku    leki na poprawę wzroku    profilaktyka wzroku

Jednym z cennych narządów zmysłów jest dla nas właśnie wzrok, dzięki któremu już od najmłodszych lat możemy poznawać swoje otoczenie. Bez niego niemożliwe byłoby chociażby czytanie żadnego słowa pisanego czy drukowanego. To właśnie zdolność widzenia również umożliwia podziwianie prawdziwych arcydzieł sztuki i pięknych krajobrazów. Ponadto jest niezbędny w różnego rodzaju pracy, bez względu czy jest ona umysłowa bądź fizyczna. Dlatego dbanie o wzorowy stan wzroku jest koniecznością, której zaniechanie może przynieść nieprzyjemne skutki, nawet w postaci jego utraty. Szczególnie, gdy jesteśmy narażeni na długotrwałą pracę oczu przed monitorem komputera, przy prowadzeniu samochodu oraz podczas sprawdzania kilkunastu wypracowań. Jak zatem zadbać o wzrok, żeby utrzymać go w świetnej kondycji i zachować nawet i na całe życie?

Właściwa higiena oczu

Polega przede wszystkim na odpowiedniej profilaktyce, zapobiegającej silnemu nadwerężaniu wzroku. Można wyróżnić dwa sposoby na zachowanie zdrowia przez oczy. Pierwszy z nich będzie opierać się na wprowadzeniu w codzienne życie prawidłowych zachowań, które ograniczą zbyt wielką eksploatację narządu wzroku. Najważniejsze z nich dotyczą całkowitego wykluczenia lub zminimalizowania czasu, jaki poświęcamy na korzystanie z komputera oraz oglądanie telewizji, szczególnie do późnej nocy, kiedy zaczyna brakować naturalnego światła. Jeżeli chodzi o czytanie książek czy naukę do egzaminów, to najlepiej wykonywać powyższe czynności w trakcie dnia. Światło dzienne nie męczy tak wzroku, jak sztuczne, produkowane przez żarówki. Aczkolwiek w słoneczne dni wskazane jest noszenie okularów przeciwsłonecznych ze specjalnymi filtrami UV, które ochronią nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Z pewnością na wyżej wymienione działania w większej mierze sami mamy wpływ. Dlatego to od nas zależy przestrzeganie zasad,  których główną intencją jest dbanie o zdrowy wzrok. Inaczej jest w przypadku osób, u których to właśnie komputer bądź laptop są podstawowymi narzędziami pracy bądź zawodowo trudnią się jazdą samochodem lub innym pojazdem, a także pracują w nocy. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest robienie sobie kilkuminutowych przerw (ideałem jest odpoczynek już po godzinie), podczas których oderwiemy się od ekranu monitora i nawet zamkniemy na chwilę oczy. Również warto wiedzieć, iż wzrok odpręża się patrząc na przyrodę i łagodny kolor zielony.

Odwiedź aptekę

Drugą metodą dbania o zdrowe oczy jest stosowanie specjalnych preparatów leczniczych. Większość z nich znajduje się w aptekach i są dostępne bez recepty. Wśród nich można wyróżnić m.in. krople do oczu i płyny do ich przemywania, żele oraz suplementy diety w postaci tabletek. Asortyment środków na poprawę wzroku jest ogromny. Co zatem powinien w swoim składzie zawierać idealny preparat na wzmocnienie narządu wzroku? Jak powszechnie wiadomo beta-karoten jest prowitaminą A, która jest niezbędna dla zachowania prawidłowej zdolności widzenia. Ostatnio popularna stała się luteina, wzbogacona innymi minerałami i mikroelementami, np. cynkiem, które przyczyniają się do polepszenia ostrości widzenia. Niestety, organizm sam nie jest w stanie jej wyprodukować, dlatego trzeba przyjmować ją wraz z jedzeniem bądź uzupełnić za pomocą suplementów diety. Ciekawostką jest również fakt, iż korzystny wpływ na wzrok mają owoce borówki czernicy, które zawierają m.in. antocyjany, został odkryty już podczas II wojny światowej. Wtedy piloci RAF osobiście przetestowali dobroczynne działanie czarnych jagód, dzięki którym mogli wyraźnie widzieć w nocy, podczas lotów. Jak widać, warto czytać skład preparatów leczniczych, które mają na celu wzmocnienie lub poprawę wzroku, i wybrać najwartościowsze z nich.

Rekomendowane produkty z aptecznej półki, które pozwolą Tobie na zachowanie bądź udoskonalenie ostrości wzroku:

Artelac Krople do oczu, 10 ml – nowoczesny preparat tzw. “sztucznych łez”, który posiada wyższą lepkość niż naturalne łzy, zapewniając ich długotrwałe działanie. Przynosi ulgę osobom, które chorują zarówno na łagodną, jak i cieżką postać schorzenia narządu wzroku, znanego jako zespół suchego oka. Stosowanie kropli do oczu gwarantuje leczenie jego typowych objawów takich jak wysychanie rogówki i spojówki, które powodują podrażnienia oraz utrudniają prawidłowe funkcjonowanie wzroku.

 Bioluteina Total, 60 kapsułek miękkich – suplement diety,  w którego składzie znajdują się odpowiednio dobrane składniki niezbędne do właściwego funkcjonowania narządu wzroku. Zdrowotne właściwości cieszącej się popularnością luteiny zostały połączone z silnym antyoksydacyjnym działaniem astaksantyny. Szybko się wchłania, dzięki czemu efektywnie chroni oczy przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi typu wolne rodniki, promieniowanie UV czy palenie papierosów. Przynosi ukojenie przemęczonym i przeciążonym oczom, pozwala na zachowanie przez nich ostrości widzenia, a także likwiduje problemy z widzeniem po zmierzchu.

Klarin, 60 tabletek – uzupełnia zapotrzebowanie dorosłego organizmu na antocyjany z owoców borówki czernicy, beta-karoten oraz witaminę E, które są potrzebne do prawidłowego działania wzroku. Idealny dla osób, które są narażone na silne zmęczenie oczu, spowodowanę długotrwałą pracą przed monitorem komputera i długą jazdę samochodem oraz starszych ludzi.

Podobne posty:

  • Koniec zmęczonych oczu!
  • Tag: dbanie o wzrok    higiena oczu    leczenie wzroku    leki na poprawę wzroku    profilaktyka wzroku

    Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.


    *